Řecká příroda 

Podnebí

Podnebí v Řecku je sice středomořské, ale je ovlivněno silnými kontinentálními vlivy, proto jsou zde větší rozdíly průměrných denních a nočních teplot než jinde u Středozemního moře. Čtyři řecké klimatické oblasti reprezentují lokality Kavala (kontinentální vlivy), Kerkyra (vlhké a mírné podnebí), Athény (smíšené vlivy) a Iraklio (jižní charakter klimatu). Turistická sezona v Řecku sice trvá od května do října, ale hlavně na začátku a na konci sezony může být počasí velmi proměnlivé a ne vždy statistické teploty odpovídají realitě.

Rostlinstvo

Rostliny májí typický středomořský charakter - najdeme zde citrusy, bavlnu, tabák, pistácie, vinnou révu, kiwi,vavřín, ale i fíkovníky, kaktusy a palmy. Pro vzhled řecké krajiny jsou charakteristické vysoké, štíhlé siluety cypřišů, pokroucené nízké borovice a háje olivovníků. Typickým keřem je oleandr, růžové a bílé květy lemují řecké dálnice.

Pevninská část

Pevninská část Řecka je velmi hornatá, malé roviny jsou odděleny vysokými pohořími (1000-2000 m.n.m.), což v minulosti izolovalo jednotlivé městské státy. Severní část má zalesněná pohoří, více vláhy, větší úrodné nížiny a v zimě častější sníh. Jižní část je sušší, s horkými léty a mírnými zimami. Poloostrov Peloponés, připomínající lidskou ruku, byl v 19. století oddělen od zbytku Řecka Korintským průplavem.

Zvířata

Zvířata v Řecku, stejně jako jinde v Evropě prohrávají s civilizací. Na severu a v horách lze ještě potkat vysokou, výjimečně medvěda, vlka, či jinou lesní zvěř. Ptáků, plazů, ještěrek a hadů je v Řecku mnoho druhů, běžnou atrakcí je volně žijící řecká želva. V moři se kromě ryb loví např.chobotnice, mušle, langusty a mořské houby. Tradičním domácím zvířetem je oslík, rozšířen je chov ovcí a koz.

Řecké ostrovy

Řecké ostrovy jsou roztroušeny zejména v Egejském moři: Rhodos, Kos, Lesbos, Thassos, atd., některé se téměř dotýkají tureckých břehů. Z jihu uzavírá řecké území Kréta, mezi tímto největším řeckým ostrovem a pevninou je mnoho menších, ale důležitých a nádherných ostrovů: Santorini (Théra), Mykonos, Délos atd. Několik významných ostrovů je také na západě v Jónském moři: Kerkyra (Korfu), Lefkada, Zakynthos. Velký počet ostrovů a jejich dostupnost napomáhaly ve starověku Řecku k rozvoji lodní dopravy.

 

 • Nejvyšší řecká hora: Mytikas (2917 m) v pohoří Olymp
 • Nejdelší řeka v řecku: Aliákmon je dlouhá 297 km
 • Největší řecké ostrovy: Rhodos, Euboia, Kréta, Lesbos,
 • Nejvýznamnější řecké zemětřesení

  • zničení civilizace v krétské oblasti, zřejmě výbuchem sopky na ostrově Santorini (kolem 1450 př.n.l.)
  • Peloponés - zničení Sparty (464 př.n.l.)
  • zničení Delf (373 př.n.l.)
  • zničení Olympie (6.stol.n.l.)
  • Kréta (1856), Peloponés (1886), Rhodos (1926), zničení Korintu (1928)… 

Řecko

Řecko leží na jihu Balkánského poloostrova a na přibližně 2500 ostrovech Středozemního moře. Na severu sousedí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem, z dalších tří stran je obklopeno mořem, které se na západě nazývá Jónské a na východě Egejské. Když do rozlohy Řecka zahrneme plochu jeho moří, zvětší se na přibližně 400 000 km2, ale všechny jeho ostrovy zabírají jen asi 25 000 km2, což je necelá pětina celkové souše. Řecké pobřeží je dlouhé asi 15 000 km, suchozemská hranice Řecka měří jen cca 1150 km.
 


adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland