Kypr

Řecko - ostrov Kypr

Kyperská Republika Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři s rozlohou 9251 km2 a leží v jeho východní části. Jeho hlavním městem je Nikósie, řecky Lefkosia. Ostrov má velmi příznivé klima, a proto je koupání v moři možné téměř po celý rok. Teplé léto trvá od konce dubna až po...

 

Řecko - Kypr

 

Kyperská Republika

 

Základní údaje:

Měna: CYP (kyperská libra = cca 56 Kč)
Vízová povinnost: ne
Státní zřízení: republika
Hlavní město: Lefkosia
Obyvatelstvo: 756 000
Rozloha: 9251 km2
Úřední jazyk: řečtina, turečtina
Časové pásmo: 2
Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Leží necelých 100 km jižně od břehů Turecka a je rozdělen na větší řeckou a menší tureckou část při severním pobřeží.

 

Zeměpisné údaje:
Většina ostrova Kypr je hornatá. Jediná nížina se rozkládá na východě. Severní hřeben Kyrenia je úzký a nižší, jižní mohutnější pohoří Troodos dosahuje téměř 2000 m. Teče z něj největší, ale vysychající řeka Pedias do zálivu Famagusta na východě. V centrální části ostrova, uprostřed úrodné planiny Mesaoria, leží hlavní město. Podnebí je subtropické. Zima je obdobím dešťů, léto je horké a suché. Na ostrově převládá křovninatá step, původní husté lesy se zachovaly pouze v horách. Také původní zvířena byla téměř vyhubena.

 

Historie země:
Kypr byl v 15.-11. století př. n. l. kolonizován Achaji, pak Féničany a Řeky, posléze byl dobyt Asyřany, Egypťany, Římany a více než 700 let byl součástí Byzantské říše. V roce 1191 byl obsazen křižáky a 300 let na něm existovalo Kyperské království. Od roku 1573 byl pod nadvládou Turků a od roku 1878 Britů. Až v roce 1960 se stal nezávislou republikou. V roce 1963 vystoupili z vlády představitelé turecké menšiny. Rozpory vyústily v ozbrojené srážky, a proto byly na ostrov vyslány mírové síly OSN. Pokračovala teroristická činnost sledující spojení ostrova s Řeckem. V roce 1974 odstranil puč řeckých reakčních důstojníků prezidenta Makariose. Pět dní nato se na Kypru vylodily turecké síly a obsadily jeho severní část. Asi 200.000 řeckých Kypřanů uprchlo na jih. Tureckou republiku Severního Kypru, vyhlášenou v roce 1983, však nikdo s výjimkou Turecka neuznal. Na ostrově zůstávají síly OSN a jednání o sjednocení v roce 1991 skončilo bez výsledku.

Údaje o obyvatelstvu:
Téměř 4/5 Kypřanů jsou řeckého původu. Turecká menšina vznikla až po roce 1573. Mnoho Kypřanů po roce 1974 emigrovalo do zemí Blízkého východu a do Británie. Téměř všichni kyperští Řekové přísluší k řecké pravoslavné církvi, zatímco tureckou komunitu tvoří převážně sunnitští muslimové. Úředním jazykem je řečtina, běžně se používá angličtina. Kyperská republika se stále hlásí k ústavě z roku 1960. Články týkající se turecké menšiny byly zrušeny, včetně funkce viceprezidenta a křesel původně rezervovaných pro turecké zástupce ve Sněmovně reprezentantů. Odtržený turecký stát v roce 1985 zavedl svoji ústavu a volí si vlastní vládu.

Hospodářství země:
Ekonomický rozvoj Kypru, podporovaný zahraniční pomocí, byl vážně narušen tureckou invazí v roce 1974. Turecký sektor zůstává závislý na pomoci z Turecka. Ekonomika řeckého sektoru se však úspěšně rozvíjí. Zemědělství je orientováno na produkci vína, citrusů a rané zeleniny. Dále se pěstují brambory, pšenice, tabák, mandloně a olivy. Těží se pyrity, rudy mědi, chromu a azbest. Vedle potravinářství se rozvíjí výroba oděvů, obuvi a cementu. Pod kyperskou vlajkou pluje obrovské námořní loďstvo.

Devizové podmínky a měna:
Jednotkou měny na Kypru je 1 kyperská libra (CYP). 1 CYP = cca 63 Kč. Na Kypr se může přivážet jakákoli volně směnitelná měna, kterou si můžete směnit na místní měnu v bankách a směnárnách ve městech i na hotelích. U většiny obchodníků a v hotelích lze platit mezinárodními platebními kartami. Pro dovoz domácí i zahraniční měny není uplatňováno žádné omezení, až částku nad 1.000 CYP (popř. ekvivalent v jiné měně) je třeba na celnici deklarovat. Exportovat lze hotovost deklarovanou při příjezdu. Povinná směna valut při vstupu do Kyperské republiky neexistuje. Kyperská měna není konvertibilní, v obchodech a restauracích lze platit jen kyperskými librami, zahraniční valuty nejsou přijímány.

Podmínky vstupu do Kyperské republiky, zastupitelství:
pro vstup na Kypr je nutné mít cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po návratu v případě turistické cesty nepřesahující 30 dnů. Při individuální turistice může imigrační úřad při vstupu na území republiky vyžadovat předložení zpáteční letenky, potvrzení o ubytování a prokázání finanční hotovosti ve výši 150 USD na osobu a den.

Velvyslanectví České republiky na Kypru
48 Arsinois ST. Acropolis
P.O.Box 25202
1307 Nicosia
tel.:+003 572 421 118 nebo +003 572 314 058
fax: +003 572 421 059

Velvyslanectví a Konzulární oddělení Kyperské republiky v ČR
Sibiřské náměstí 6
160 00 Praha 6

Celní předpisy:
Bezcelně lze do Kyperské republiky dovézt 200 ks cigaret, 50 ks doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr lihovin, 2 litry vína, 0,6 l parfému a jiné předměty do hodnoty 100,- CYP. Povolení k bezcelnímu dovozu tabákových výrobků a alkoholických nápojů není uděleno osobám mladším 17-ti let. Platí absolutní zákaz dovozu střelných zbraní, vystřelovacích nožů, dýk, pirátských CD a Audio-videokazet, mléka a mléčných výrobků, masa, rostlin, zvířat.
Dovoz domácích zvířat podléhá přísné veterinární kontrole, přičemž zvířata jsou držena v několikatýdenní karanténě. Dovoz domácích zvířat na Kypr, byť i na kratší dovolenou, se proto nedoporučuje.
Vývoz starožitností bez povolení Kyperské archeologické služby je přísně zakázán.

Elektřina:
Elektrické napětí je na celém území Kypru 240 V. V případě potřeby je možné zakoupit adaptér na místě v supermarketu nebo si ho zapůjčit na recepci hotelu.

Jídlo a nápoje:
Kyperská kuchyně je bohatá, velmi rozmanitá a chutná. Obsahuje v sobě prvky čínské, arabské, evropské i indické kuchyně. Ve velké míře se na Kypru konzumuje zelenina a ovoce, jako například známá velká kyperská rajčata, hlávkový salát, mrkev, artyčok, avokádo, jablka, hrušky, meloun a vodní meloun, švestky, fíky, jahody nebo třešně. K dobrému jídlu neodmyslitelně patří i dobré víno, které je zde na Kypru spíše slabší. Neuškodí ani trocha silnějšího nápoje. Znamenitá je místní brandy, ochutnejte i Ouzo a také místní pivo.Vyhlášené je místní dezertní víno Comandaria. Pro ty z vás, kteří neholdujete alkoholickým nápojům, je zde možnost si zakoupit či objednat džus z čerstvého ovoce.

Co na sebe:
Průměrná zimní teplota se pohybuje kolem 11°C, letní kolem 28°C. Doporučujeme vzít si s sebou lehké letní oblečení z bavlny a lehkou bundu na večer, pohodlnou obuv na prohlídky památek a exkurse, pokrývku hlavy a sluneční brýle a opalovací krém s vyšším ochranným faktorem. Ženy by měly mít s sebou šátek na hlavu, protože při návštěvě mešit a kostelů musí být zahaleny.

Nákupy:
V letní sezóně jsou obchody otevřeny každý den od 8.00 do 14.00 hodin a od 17.00 do 22.00 hodin, některé i do půlnoci. Mezi 14. a 17. hodinou se na Kypru dodržuje odpolední siesta, která patří k místním zvyklostem. Na ostrovech můžete zakoupit kromě obvyklých suvenýrů i výrobky typicky řeckého charakteru, jako jsou například repliky starých ikon, typickou keramiku nebo koberce, milým dárkem může být i směs koření, láhev některého z mnoha druhů vín nebo výrobky z kůže.

Lékařská pomoc:
Ordinační hodiny jsou zpravidla od 9.00 - 21.00 hodin. Běžné léky lze koupit v místních lékárnách. V případě onemocněníi se obraťte na recepci hotelu nebo delegáta cestovní kanceláře, který zajistí převoz do zdravotnického zařízení. Poplatky za lékařskou péči a léky se platí v hotovosti. Na základě lékařské zprávy, účtenek od lékaře a léků, vám pojišťovna po návratu do ČR danou částku po předložení všech náležitostí uhradí.

Bezpečnostní situace:
Kyperské úřady přísně stíhají výrobu, distribuci, dovoz i pouhé držení drog. Za porušení zákona hrozí odnětí svobody až na 8 let nebo peněžitý trest nebo oba tresty současně. Následně se pachatel stává nežádoucí osobou pro své další cesty na Kypr.
Pobyt na území Kyperské republiky je bezpečný, a to i v nočních hodinách. Pouliční kriminalita je minimální.
Turisté by se měli důsledně vyvarovat pokusům o proniknutí do bezprostřední blízkosti linie příměří oddělující jižní část ostrova kontrolovanou vládou Kyperské republiky od severní části ostrova, která je od roku 1974 okupována tureckými vojsky. Tato linie probíhá napříč celým ostrovem v délce 180 km a střeží ji ozbrojení příslušníci řecko-kyperské Národní gardy a vojáci turecko-kyperské a turecké armády, které oddělují příslušníci jednotek OSN. Část linie je vyznačena ostnatým drátem, na mnohých místech, zejména mimo města a vesnice, však ostnaté dráty nejsou a blízkost linie je vyznačena (zpravidla pouze na přístupových cestách) tabulemi. V oblastech přiléhajících k linii příměří se nachází tisíce nášlapných min.
V bezprostřední blízkosti linie příměří je zakázáno fotografování a používání videokamer.

Doporučujeme:
Hygienické podmínky na Kypru jsou dobré. Vzhledem k odlišným klimatickým podmínkám Kypru a jinému složení stravy doporučujeme klientům, aby nemíchali velké množství ostrých a těžce stravitelných jídel a aby si s sebou vzali léky proti střevním a zažívacím potížím. Voda tekoucí z vodovodu není svým složením pro středoevropany vhodná k pití, doporučujeme proto používat zakoupenou pitnou vodu nebo minerálku a každé zakoupené ovoce pečlivě omýt. V současné době není na Kypr nutné žádné očkování.

Cestovní ruch:
Informace pro turisty: CTO - Cyprus Tourism Organisation = úřad pro cizinecký ruch, má své pobočky po celém ostrově, zde je možnost získat velmi praktické příručky a mapy zcela zdarma. CTO má své zastoupení též v Praze
(Budečská 36, Praha 2, 120 00, tel: 02- 2225 3097, mail: cto.prague@volny.cz).
Cestování na ostrově: na Kypru je možnost cestovat autobusy, taxíky, půjčeným autem nebo tzv. servisními taxíky. Vlaky zde vůbec nejezdí. "Servisní taxíky" - představují pohodlný prostředek pro delší trasy. Výhoda: jezdí často, jsou spolehlivé a rozhodně lacinější než soukromé taxíky. Nevýhoda: jejich pracovní doba obvykle končí kolem 19:00 hodin.
Cestování autem: na ostrově se jezdí vlevo, silniční ukazatele jsou dvojjazyčné, řecké a anglické. Nejvyšší povolená rychlost na dálnici: 100km/hod, mimo obec: 60 km/hod a v obci 50 km/hod.

Turistika:
- Každoročně na ostrov přijíždí více než 2 600 000 turistů
- Přes 93 % všech příjezdů tvoří Evropané, nejvíce jsou zastoupeny Velká Británie 50,74 %, severské státy 9,80 %, Německo 8,70 %, Rusko a ostatní státy bývalého Společenství nezávislých států 5,47 % a Řecko 3,73 %.
- Průměrná délka pobytu: 11,6 dne
- Rozložení turistů:
Paphos patří mezi nejoblíbenější letovisko Britů, Němců, Rakušanů
Limassol - Britů, obyvatel severských zemí, Řeků
Larnaka - převažují turisté z Británie a Německa
Ayia Napa a Paralimni - Švýcarů, Rakušanů a obyvatel severských zemí
- Příjmy z cestovního ruchu se odhadují na cca 1 194 mil. liber. Cestovní ruch se podílí na 40,10 % na celkovém exportu zboží a služeb.
- Počet osob zaměstnaných v cestovním ruchu (ubytovací zařízení, cestovní kanceláře a průvodci) dosáhl 40 500.

Vzdálenosti (přibližné):
386 km od RHODOSU
380 km od EGYPTA
280 km od IZRAELE
250 km od LIBANONU
65 km od TURECKA.


adrenalin park rokytnice airsoft milovice luxusní zahradní oblečení originální dárky paintball paintball milovice milovice paintball paintball shop paintball club milovice paintball rokytnice parfémy levně parfémy levně od fm reality neratovice reality učetnictví od A do Z fm group parfémy fm group tn.cz zajímavá videa na tn.cz reality střední čechy Mirland nábytek e-shop Mirland